Menu

Święta

Niedziela, VII Tydzień Wielkanocny Rok A, I Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

Wyszukiwanie

Polecamy strony

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
4643

Statystyki

 

 Nerwiki to wieś usytuowana 10 km na południe od Górowa Iławeckiego i 9 km na południe od Lidzbarka Warmińskiego.Nadanie dóbr rycerskich miało tu miejsce zaraz po powstaniu Pieszkowa w 1339 r.Majątek długo należał do rodziny von Heyden, która ustanowiła w dobrach majorat.

Obszar własności ziemskiej nie był duży, przede wszystkim hodowano podobnie jak i teraz bydło, działał młyn wodny. Całe założenie interesujące, pałac usytuowany typowo, między parkiem a częścią gospodarczą. Park niewielki o układzie regularnym, przed elewacją parkową pierwotnie znajdowały się piękne partery ogrodowe i daleka oś widokowa.

Pałac został wzniesiony w 1864 r. w stylu późnoklasycystycznym. Założony na rzucie prostokąta z dostawioną do elewacji bocznej wieżą widokową, płasko przekrytą. Dwukondygnacyjny z wysokim przyziemiem, z obustronnym, nieznacznym ryzalitem na osi, od frontu poprzedzonym szerokimi schodami i dużym tarasem wspartym na czterech kolumnach. Od strony parku pierwotnie była ażurowa weranda i szeroki taras. Oryginalnie elewacje ozdobione były detalem architektonicznym, zbitym podczas powojennego remontu. Skromny detal ocalał jedynie na elewacji wieży.

 

Opracowano na podstawie książki Pałace i Dwory dawnych Prus Wschodnich -Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Mirosław Garniec.

Pałac w Nerwikach