Menu

Święta

Niedziela, XVI Tydzień zwykły
Rok C, I
Szesnasta Niedziela zwykła

Wyszukiwanie

Polecamy strony

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
5373

Statystyki

 

 Nerwiki to wieś usytuowana 10 km na południe od Górowa Iławeckiego i 9 km na południe od Lidzbarka Warmińskiego.Nadanie dóbr rycerskich miało tu miejsce zaraz po powstaniu Pieszkowa w 1339 r.Majątek długo należał do rodziny von Heyden, która ustanowiła w dobrach majorat.

Obszar własności ziemskiej nie był duży, przede wszystkim hodowano podobnie jak i teraz bydło, działał młyn wodny. Całe założenie interesujące, pałac usytuowany typowo, między parkiem a częścią gospodarczą. Park niewielki o układzie regularnym, przed elewacją parkową pierwotnie znajdowały się piękne partery ogrodowe i daleka oś widokowa.

Pałac został wzniesiony w 1864 r. w stylu późnoklasycystycznym. Założony na rzucie prostokąta z dostawioną do elewacji bocznej wieżą widokową, płasko przekrytą. Dwukondygnacyjny z wysokim przyziemiem, z obustronnym, nieznacznym ryzalitem na osi, od frontu poprzedzonym szerokimi schodami i dużym tarasem wspartym na czterech kolumnach. Od strony parku pierwotnie była ażurowa weranda i szeroki taras. Oryginalnie elewacje ozdobione były detalem architektonicznym, zbitym podczas powojennego remontu. Skromny detal ocalał jedynie na elewacji wieży.

 

Opracowano na podstawie książki Pałace i Dwory dawnych Prus Wschodnich -Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Mirosław Garniec.

Pałac w Nerwikach

Menu dodatkowe

  • ółążść‡

Dzisiaj jest

niedziela,
21 lipca 2019

(202. dzień roku)

Pogoda

Zegar

Sonda

Jak często modlisz się do Ducha Świętego?

Bardzo często

Często

Czasami

Rzadko

Bardzo rzadko


Blok reklamowy

Dźwięk

Brak pliku dźwiękowego