Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
Dzień Powszedni

W dniach 30 czerwiec do10 lipca odbył się wyjazd młodzieży z Gminy Górowo Iławeckie.Wyjechały dzieci z parafii Kandyty,Kamińsk i Pieszkowo.Wyjazd odbył się dzięki środkom unijnym do których projekt przygotowała Gmina Górowo Iławeckie.Dziękujemy pani wójt Bożenie Świtaj dzięki której przygotowano projekt.Dziękujemy pani Gerdzie Westerkowsky która zatroszczyła się o jak najtańsze zakwaterowanie a przy tym w bardzo atrakcyjnym rejonie Bawarii.Przygotowała program i też włożyła swoje serce w ten wyjazd.Pojechały dzieci z chóru "Ornament" prowadzonego przez pana Sławomira Kuchara oraz grupa młodzieży z Mniejszości Niemieckiej.Uczestnicy dotarli na miejsce noclegu po 26 godzinach jazdy autokarem.Pierwszy dzień pobytu w ośrodku był dniem organizacyjnym.Drugiego dnia pobytu w Monachium zwiedzaliśmy muzeum w Alten Schleißheim.Młodzież była nad jeziorem i w wesołym miateczku gdzie miło spędziła popołudnie.

3.VII. byliśmy w Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen.Zwiedzaliśmy muzeum oraz odbył się tam kolejny występ naszego chóru.Po południu oglądaliśmy mecz Niemcy-Argentyna w barze w Monachium.Część mniej zagorzałych kibiców w tym czasie poszła na spacer.Tam mieli okazję pomodlić się w jednym z bawarskich kościołów.Po meczu chór zaśpiewał kilka piosenek dla niemieckich kibiców.

4.VII.Dzień się zaczął Mszą święta w Gröbenzell. Młodzież w czasie Mszy św. zaśpiewała dwie piosenki . Po Mszy św. śpiewały przy kościele , gdzie część parafian została i wysłuchała naszego koncertu.Potem zostaliśmy zaproszeni na grilla w ogrodzie państwa Westerkowsky.Następnie część opiekunów wzięła udział w głosowaniu na prezydenta.Na koniec pojechaliśmy na jezioro gdzie młodzież się opalała i kąpała.

5.VII. to dzień zwiedzania Monachium.Byliśmy w centrum miasta,katedrze  Najświętszej Maryii Panny,spacerowaliśmy uliczkami pełnymi pięknych kościołów,dawnych rezydencji i wielu innych cennych zabytków kultury Monachium.Można tam było spotkać ludzi z całego świata hindusi,muzułmanie i chrześcijanie.Byliśmy w salonie BMW,miasteczku olimpijskim oraz na zakupach.

6.VII.Wyjazd w Alpy.Zwiedzanie klasztoru w Benedictbeuern, kościoła św.Anny w Walchensse. Spacer ulicami Mittenwald.

7.VII.Zwiedzenie zoo.Pobyt w klasztorze w Andechs.

8.VII.Spotkanie z rządem Landu Bawarskiego,zwiedzanie Deutsches Muzeum w Monachium.
9.VII.Przejazd do Salzburga(brak dostępu do internetu- dokładne informacje  później)
10.VII.Zejście ze schroniska i przejazd do domów
Wyjazd był sponsorowany ze środków unijnych,  jednak koszty pobytu w tym kraju i w tym rejonie uniemożliwiły korzystanie ze wszystkich wygód i atrakcji.Mamy nadzieję że dzieci są zadowolone z pobytu.Jeżeli było coś nie tak przepraszamy.Liczymy jednak również na chociaż  odrobinę wdzięczności za okazane serce i poświęcony czas.Prywatny wyjazd na tyle czasu w te rejony by wyniósł około 3-5 tys. od osoby.Dzieci z Polski w te rejony w grupach zorganizowanych wyjeżdżają bardzo rzadko. Jeżeli ktoś mimo tego ma poczucie zmarnowanego czasu proszę na przyszłość wyjeżdżać indywidualnie a to pozwoli wyraźniej zauważyć jak wiele trzeba włożyć trudu w taki wyjazd.Liczę nade wszystko na zrozumienie i miłe wspomnienia z wyjazdu.Dziękuję tym wszystkim uczestnikom którzy zrobili wszystko dla tworzenia miłej atmosfery w czasie wyjazdu,współpracowali z nami i potrafili za wyjazd podziękować opiekunom i kierownikowi i organizatorom wyjazdu.
Ks.Leszek.

Monachium